Reeds voor de stichting van het begijnhof waren er begijnen in de stad en de omgeving van Sint-Truiden. Het waren ongeorganiseerde groepjes vrouwen die een geestelijk leven wilden leiden in de wereld, volgens de religieuze vernieuwingsbeweging van de 13de eeuw.
In 1258 schonk Willem van Rijkel, abt van de benedictijnenabdij van Sint-Truiden (1249-1272), de lokale begijnengemeenschap een terrein ten noordoosten van de stad, bij de parochie Schurhoven. De stichtingsoorkonde spreekt over de bouw van een omheining, een kerk ter ere van de H. Agnes en een aantal huizen. Het begijnhof was een gesloten, inwaarts gekeerde en op zichzelf afgestemde gemeenschap, waarin 'kerken en werken' centraal stonden.

Brustem 21.03.1838 – Brustem 16.04.1929 , x Maria Agnes Wintmolders, xx Marie Françoise Bijloos
Zoon van handwerker Petrus Joannes en Gertrudis Mathues.
Dagloner Vrijwilliger bij het Belgische expeditiekorps naar Mexico 1864-1867. Naar verluidt ‘Sterkste man van Limburg ’, droeg mascottepaardje in Mexico over rivier. Boswachter bij baron de Pitteurs-Hiegaerts en kerkwachter Brustem. Vader van de gevreesde zwerversfiguur Tuur ‘Pals’ Bijloos .