fruitverhalen
Locatie 3: Gingelom - Boekhout
Victor Strauven over de techniek van het plukken
Om hoogstambomen te kunnen plukken, moest je bepaalde technieken onder de knie hebben. Eerst en vooral moest je je ladder goed kunnen plaatsen. Want als je die niet goed kon zetten, dan speelde je eigenlijk met je leven. Ofwel gleed je de boom in ofwel gleed je langs de boom af ofwel viel je pal achterover. Dus de ladder goed zetten was heel belangrijk. En dan is er ook nog het plukken zelf. Je moet met twee handen tegelijk kunnen plukken want anders krijg je niet veel geplukt. Dus moest je plukken zonder jezelf vast te houden. Je stond op één been, het andere haakte je een stukje hoger tussen de sporten van de ladder in en dus had je je twee handen vrij om te plukken. Zo kon je achter je, voor je en opzij plukken. Het plukken begon aan het uiteinde van de tak en zo naar binnen, naar de stam toe. De korf hing je onder de plek waar je bezig was. Dus bijvoorbeeld eerst links, je plukt ze daar allemaal af en dan rechts van je. Ja, dat plukken had je niet geleerd op één, twee, drie.
NL
FR
DE
ENG
Maastricht 29.06.1574 26.07.1641 Barbara Seegers
Uit een geslacht van grenswachters van de Graven van Loon, in Brustem sinds minstens 1300. Zoon van Koenraad en Barbara Tans. Jonker. Halfheer van Brustem en voogd van Zepperen 1610. Grondbezit in Brustem, Maastricht, Diepenbeek, Bilzen en Vreren, Val, Borgloon en Hasselt. Plaatste gedenksteen voor zijn overgrootvader jonker Bartholomeus (+1500) in kerk Brustem 1617. Zelf begraven in het hoogkoor van de Minderbroederskerk Sint-Truiden. volgens overeenkomst uit 1641. Wapen: in goud twee dwarsbalken van keel met zilveren vrijkwartier beladen met drie zwarte leeuwen.
Grafzerk nu in muur kloosterpand Minderbroedersklooster Sint-Truiden. met identificatie en verwijzing naar het plaatsen van het monument nog tijdens zijn leven uit wantrouwen naar erfgenamen toe.
