fruitverhalen
Locatie 5: Fruitbedrijf Vaes, Romeinse weg
Joseph Smets (+- 76)
In 1943 ben ik naar de tuinbouwschool gegaan in Sint-Truiden, ook wel de school van broeder Louis genoemd. We kregen daar les van lekenleerkrachten en van broeders natuurlijk. Zo was er bijvoorbeeld broeder Hendrik. Hij maakte ook wijn, fruitsappen, cider enz. Ik had het voorrecht dat ik af en toe mocht meehelpen tijdens de schooluren en ook na de schooluren. Er moest fruit tot sap worden geperst. Dat sap werd dan in tonnen gedaan. Achteraf moest dat sap overgeheveld worden naar andere tonnen en later naar flessen. En daar hielp ik dus bij. Dat overhevelen werd gedaan met een rubberen slangetje. Soms durfden wij dat al eens dichtknijpen en dan zat er lucht in. Om die lucht eruit te krijgen moesten we dan aan dat slangetje zuigen. Zo konden wij ook al eens cider drinken hé. Soms dronken wij een slok te veel, want ja wij waren niet gewoon van te drinken natuurlijk. En dan waren wij heel lollig …. Broeder Hendrik wist dan niet altijd wat er aan de hand was.
NL
FR
DE
ENG
Sint-Truiden 23.12.1854 Hasselt 19.03.1938 Marie Roelants
Zoon van vrederechter Jean Ignace Charles, tevens kantonnaal inspecteur lager onderwijs, en Elisabeth Charlotte Florentine Vanham. College Sint-Truiden. Jurist Leuven.
Medestichter eerste mutualiteit Sint-Truiden en voorzitter schoolcomité tijdens schoolstrijd. Notaris en plaatsvervangend vrederechter Hasselt 1885. Gemeenteraadslid 1881-1887 Sint-Truiden en lid weldadigheidsbureel 1883-1886 Sint-Truiden. Provincieraadslid 1892-1912. Vader van priester-leraar en pastoor Etienne Stephanus (1895-1962).

Burgemeester Hasselt 1895-1937. Katholiek volksvertegenwoordiger 1912-1923 en senator ter vervanging van Edmond Whettnall 1913-1932. Ridder 1929. Voorzitter Comité Hulp en Voeding WO I. Begraven oud kerkhof Hasselt, monument met alliantiewapens. Borstbeeld in stadsmuseum Hasselt door Emile Cantillon ca. 1905. Straatnaam Ridder Portmansstraat Hasselt.