Bijzondere vondsten: Knikker uit steengoed

Tijdens de restauratiewerken aan de burcht van Brustem werden er trappen en een brug gebouwd om de bezoeker dichter bij de toren van de burcht te brengen. De nodige werken hiervoor werden begeleid door Studiebureau Archeologie. Een kleine maar opvallende vondst bij de archeologische begeleiding was een knikker uit steengoed, die werd gevonden in de kern van het bruggenhoofd aan de kant van de burchttoren. Nadien werd ook het tweede bruggenhoofd aan de kant van de kerk aangetroffen. De twee bruggenhoofden werden in de 16de eeuw gebouwd.

Foto van de knikker.

De knikker werd oorspronkelijk gebruikt als afsluiting voor een steengoed kruikje waarbij de knikker in de fles werd geduwd. Na het leegdrinken van het kruikje kon de knikker gebruikt worden als speelgoed door het kruikje kapot te slaan en de knikker te recupereren.

Later werden deze knikkers ook in glas vervaardigd bij de ontwikkeling van de kogelfles in 1872 die volgens hetzelfde principe kon afgesloten worden. 


ONTDEKKING VAN DE DAG

Belet, (Joseph) Nicolas,

Sint-Truiden 24.11.1866  Sint-Truiden 21.02.1953  Marie Barbe Leontine Joris 

Zoon van bakker Pierre en Victorine Robie . Onderwijzer normaalschool Sint-Truiden  1886, leraar basisschool Broeders van Liefde. Hoofdonderwijzer, organist hoofdkerk, dirigent, componist. Tongersesteenweg. Schoonvader van schoolhoofd Malcorps . Stichter zang- en toneelvereniging ‘De Vreugdegalm’ 1897 . Muziek voor een 20-tal zangspelen , meestal op tekst van Arie Entbroukx. Ook muziek voor werken van Jerôme Van Crayeveld, Jan Wellens en Oscar Festraets  .

Publ.: De waarheid lijdt geweld, Zangspel in één bedrijf, tekst en muziek, Antwerpen: J. Janssens, 1931.
 Lit.: JORISSEN; MINTEN, p. 95 nr. 642; LVLACOMP, 2007, p. 36-37.