Albert Bielen




Albert Bielen uit Sint-Truiden was een van de 63 verzetsstrijders die in de nacht van 24 op 25 mei 1943 door de Duitse bezetter werden gearresteerd tijdens een razzia in de stad. Deze gebeurtenis wordt beschouwd als een van de grootste nazirazzia's in Vlaanderen, waarbij 21 van de gearresteerden het leven lieten .

Albert Bielen werd geboren 15 juli 1900 en woonde in de Vissegatstraat 3 (toenmalig, de huidig nummering is anders) in Sint-Truiden, hij was de echtgenoot van Corthaut Caroline, hij was vader van 8 kinderen en ijzergieter van beroep. In de zo vaderlandslievende Schuurhovenwijk kwam hij in contact met de mannen van de "churchill-Club" N.K.B. en later A.S. . 

 Na zijn arrestatie werd hij via breendonck, Essen en Gross- Strelitz  gedeporteerd naar het concentratiekamp Buchenwald in Duitsland, waar hij op 30 april 1945 overleed .

In Sint-Truiden is zijn herinnering levend gehouden door de plaatsing van een Stolperstein, een herdenkingssteen voor slachtoffers van het naziregime. Deze steen bevindt zich aan de Vissegatstraat 38, het adres waar Albert Bielen woonde .

Het verhaal van Albert Bielen is een tragisch voorbeeld van de vele offers die werden gebracht tijdens de Tweede Wereldoorlog. Zijn naam wordt herinnerd als symbool van moed en opoffering in de strijd tegen onderdrukking.

ONTDEKKING VAN DE DAG

Flamend, Jan Alfons, leraar

Gelinden 15.07.1900   Hasselt hosp. 30.03.1986   Paula Vanham 

Zoon van kleermaker-herbergier Jean Leopold en Marie Josephine Clémentine Vlekken. Grootvader van publicist Jan Flamend.  

Regent. Speechschrijver  voor Fred Bertrand en burgemeester Thenaers. Leraar  Frans, geschiedenis en muziek middenschool Koninklijk Atheneum. Zanger van op de stadhuistoren. Organist kerk Nieuw Sint-Truiden. Houtstraat. Pilotenhulp tijdens WO II. 

Even dienstdoend burgemeester  bij bevrijding WO II. Later medewerker Jules Boden, fabriek Trudo-fruitsappen voor franstalige briefwisseling, geleide bezoeken en druivenaankoop in Frankrijk. Correspondent fruitteelt in La Libre Belgique. Artikels in De Standaard en Ons Volk. Artikelenreeks Oud-Sint-Truiden in De Tram. Meerdere edities van gids over Sint-Truiden, aanvankelijk gebaseerd op gidsencursus Polyd. Daniëls. 

Medestichter stedelijke dienst voor toerisme. Bevriend met senator de Marneffe, Fred Bertrand, zanger Mansouck, schoonbroer Paul Blavier, schilder Tysmans, commissaris Lambeets, gebroeders Stultjens, dokter Jammaers e.a.

Publ.: Schilder Joz. Tijsmans, in Ons Volk, 18, 1932, nr. 1, 3 januari, p. 14-15.; Het merkwaardige Oud-St. Truiden, in Ons Volk, jg. 18, 1932, nr. 38, 18 september, p. 602-603, nr. 40, 2 oktober, p. 634-635, nr. 41, p. 654, met dankbetuiging aan gids E.H. Daniëls; Begijnhof, (Oud-Sint-Truiden), in De Tram, 18.06.1932; Een gelukkig initiatief te Sint Truiden. De restauratie van het kerkje van Guvelingen, in cultureel bijvoegsel HBVL, 25.08.1937; Gids voor Sint-Truiden, Sint-Truiden. 1936, met 2 heruitgaven in 1957 en 1980 (…Groot-Sint-Truiden).
Info: Paul Flamend.
Lit.: JORISSEN; LONDOZ, De lijdensweg van de Gids voor Groot-Sint-Truiden, in De Gazet van Antwerpen, 11.12.1980; Zc, De nieuwe gids van groot Sint-Truiden is er, in HLN, 16.04.1982.